V § 63 Zákonníka práce, podľa ods. 1 písm. b) uvedeného ustanovenia je výpoveď prípustná aj z dôvodu ak: "sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu a o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách a zamestnávateľ, ktorý je agentúrou dočasného zamestnávania, aj ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia podľa § 58 pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu."
V ustanovení § 62 Zákonníka práce je upravená dĺžka výpovednej doby, ktorá sa odvíja od dĺžky trvania pracovného pomeru. Skončenie pracovného pomeru zamestnanca z dôvodu nadbytočnosti, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov, je výpovedná lehota dva mesiace. V prípade, ak pracovný pomer zamestanca ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov, je výpovedná doba tri mesiace.
Vznik nároku na odstupné majú zamestnanci, ktorím skončí pracovný pomer z organizačných dôvodov. Nárok na odstupné je ustanovení v § 76 Zákonníka práce a odvíja sa od dĺžky trvania pracovného pomeru. Spôsob určenia odstupného závisí aj od toho, či bol pracovný pomer skončení výpoveďou alebo dohodou.
Podľa § 76 ods. 1 Zákonníka práce, zamestnancovi, s ktorým bol pracovný pomer z dôvodu nadbytočnosti skončený výpoveďou zo strany zamestnávateľa vzniká pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume:
Podľa § 76 ods. 2 Zákonníka práce zamestnancovi, ktorého pracovný pomer bol z dôvodu nadbytočnosti skončený dohodou vzniká nárok na odstupné najmenej v sume:
Výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, ktorú zamestnávateľ dal zamestnancovi, nesmie počas dvoch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca. Resp. ani vytvoriť inak pomenované pracovné miesto s totožnou / podobnou pracovnou náplňou.